top of page

Teatr MÅ‚odych

dla Tradycji

DSC_0283.JPG

Na terenie Stryszowa strój ludowy zamarÅ‚ wraz z pojawieniem siÄ™ kolei. Nie zachowaÅ‚a siÄ™ żadna informacja dotyczÄ…ca jego wyglÄ…du. Mimo to zachowaÅ‚o siÄ™ wiele zwyczajów, które przetrwaÅ‚y do wspóÅ‚czesnoÅ›ci, np. jaseÅ‚ka czy majówki pod kapliczkami, które mimochodem zaczęły wymierać od l. 90. XX wieku i na poczÄ…tku XXI wieku, w zwiÄ…zku z laicyzacjÄ… spoÅ‚eczeÅ„stwa.

 

 

​
Jednym z takich ocalonych obyczajów jest Å›piewanie majówek pod kapliczkami, którego podtrzymanie sprawiÅ‚o, że mieszkaÅ„cy wsi Stryszów
i DÄ…brówka zaczÄ™li powracać do praktyki majówek w plenerze i
starajÄ… siÄ™ utrzymywać swoje figury, kapliczki i krzyże przydrożne. Dostrzeżone kapliczki staÅ‚y siÄ™ ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Parafii Stryszów. Parafianie sÄ… Å›wiadomi ich funkcji, przez co  widzÄ… w tych materialnych symbolach pamiÄ…tkÄ™ po swoich przodkach.

W 2015 roku przygotowaliÅ›my spektakl w formie wesela wiejskiego z lat 40./50. XX wieku. PrzeprowadziliÅ›my wywiad Å›rodowiskowy z naszymi dziadkami i pradziadkami, którzy przekazali nam, że wówczas taÅ„czono na weselach gÅ‚ównie Krakowiaka. Nauczono nas też melodii tradycyjnych przyÅ›piewek weselnych i piosenek Å›piewanych na stryszowskich weselach. Od maja 2015 roku jako daty premiery "Stryszowskiego Ożenka"  zaczÄ™liÅ›my siÄ™ czuć odpowiedzialni za nasze stryszowskie obyczaje i tradycje - TO sygnalizujemy naszymi "stryszowskimi" strojami. Mimo, że nie sÄ… to tradycyjne stroje to wiÄ™kszość nosi autentyczne elementy np. gorsety i spódnice po babciach i prababciach. 

DSC_0337.JPG

Jednym z najlepszych przykÅ‚adów umiÅ‚owania swoich zwyczajów i lokalnoÅ›ci jest Festiwal ÅšwiÄ™to Ogrodów, w czasie którego sami oprowadzamy przybywajÄ…cych goÅ›ci po dworze w Stryszowie i dzielimy siÄ™ naszymi umiejÄ™tnoÅ›ciami m. in. uczymy figur tanecznych z Krakowiaka.

DSC_0274.JPG
DSC_0288.JPG
bottom of page