Przeczytasz o nas w:
"KRONIKA BESKIDZKA"
1. Stryszów: Teatr uhonorowany, autor: E. Łepkowska, 31.01.2019
Wielokrotnie zachwycaliśmy się na naszych łamach spektaklami Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy. Teraz działalność tej grupy aktorów amatorów z gminy Stryszów oraz reżysera Mirosława Płonki docenił również samorząd województwa małopolskiego.
W ubiegłym tygodniu teatr został uhonorowany szczególnym wyróżnieniem, nadawanym za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej. To przyznawana w trzech stopniach Nagroda Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana. Artyści ze Stryszowa otrzymali drugą, w wysokości 6 tys. zł. – Trudno byłoby wyobrazić sobie dziś Stryszów bez Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy. Zmieniają się czasy, zmieniają ludzie, a Wasz teatr od ponad dziesięciu lat trwa i robi swoje. Na ręce Pana Mirosława Płonki składam szczególne podziękowania (…) za sztuki, które bawią, uczą i zawsze prowokują do myślenia, a widzom i sympatykom dostarczają niezapomnianych wzruszeń oraz wrażeń artystycznych – napisał w towarzyszącym nagrodzie liście gratulacyjnym Antoni Malczak, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.
Mirosław Płonka jest zaskoczony otrzymanym wyróżnieniem. Jak mówi, nie miał pojęcia o tym, że on i jego teatr byli nominowani do tegorocznej nagrody. – Gdy zadzwoniła do mnie pani z Urzędu Marszałkowskiego z zaproszeniem na galę, dosłownie zrzuciło mnie to z fotela – śmieje się młody reżyser.
źródło: https://beskidzka24.pl/stryszow-teatr-uhonorowany/
2. Wyróżnieni za “Twój szczęśliwy numerek”, autor: W. Ciombrowski, 14.03.2019
7. Posiady Teatralne na Orawie zorganizowane w Jabłonce zakończyły się sukcesem dla Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy. Zaprezentowany przez niego doskonale znany w lokalnym środowisku spektakl „Twój szczęśliwy numerek” spotkał się ze znakomitym przyjęciem.
Przegląd miał charakter konkursu, w czasie którego wyłoniono najlepsze zespoły w Małopolsce. W komisji zasiadali: dr Inka Dowlasz – reżyser, Łukasz Fijał – reżyser, Andrzej Franczyk – aktor, Zofia Skwarło – regionalista, którzy po obejrzeniu i gruntownej ocenie dwudziestu grup z dziewięciu powiatów województwa małopolskiego (po jednym z powiatów krakowskiego, myślenickiego, wadowickiego, po dwa z powiatów chrzanowskiego, gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, tarnowskiego, siedem z powiatu nowotarskiego) postanowiła przyznać spektaklowi „Twój szczęśliwy numerek” wyróżnienie. Aktorzy wyróżnionej grupy zaprezentowali się w ostatnim panelu przeglądu i dostarczyli komisji konkursowej niemało wrażeń, jak później usłyszał reżyser Mirosław Płonka. – Początkowo myślałem, że ten spektakl jest zbyt brutalny. Ale wszystko spięła w całość hasłem „Ty to masz szczęście scena finałowa. Ja mam faktycznie szczęście i dziś jestem pewny, że temat Auschwitz bardzo mnie dotyczy – usłyszał w odprawie po spektaklu Mirosław Płonka od Komisji oceniającej spektakl.
źródło: https://beskidzka24.pl/wyroznieni-za-twoj-szczesliwy-numerek/
3. Stryszów: Teatr Młodych w nowej odsłonie, autor: E. Łepkowska, 12.09.2017
Działający w Stryszowie Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy nie przestaje zadziwiać. Z początku wydawał się stworzony do poważnego repertuaru. Później niespodziewanie zabłysnął humorem i wystawił kilka bardzo udanych komedii. Teraz, w dziesiątą rocznicę działalności, po raz pierwszy zaprezentował spektakl dla dzieci. I zrobił to w mistrzowskim stylu!
Charyzmatyczny reżyser i scenarzysta Mirosław Płonka postanowił wziąć na warsztat „Przygody Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy. Poszczególne części tej wierszowanej bajki poprzeplatał dawnymi, świetnie dobranymi przebojami, tworząc zgrabną całość, która urzekła nie tylko najmłodszą publiczność. Dorośli oglądali przedstawienie z ogromną przyjemnością, śmiejąc się i bijąc brawa z nie mniejszym entuzjazmem niż ich pociechy. Niemała w tym zasługa aktorów, którzy zdawali się świetnie bawić na scenie, przez co wypadli bardzo naturalnie. – Oddałem w spektaklu głos i główne role najmłodszym członkom teatru, czyniąc najstarszych jedynie statystami. Przy tym dla wielu z najmłodszych aktorów był to debiut sceniczny – w przedstawieniu występują osoby przyjęte do zespołu w czasie ostatniego, lipcowego naboru – podkreśla Mirosław Płonka.
Spektakl został zorganizowany we współpracy z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stryszowie, którzy przygotowali dodatkowe atrakcje dla widzów, między innymi symulację wyjazdu na akcję. Stąd też tytuł widowiska – “Pchła Szachrajka u strażaków”.
źródło: https://beskidzka24.pl/stryszow-teatr-m%c5%82odych-w-nowej-ods%c5%82onie/
4. Stryszów: Teatr Młodych znów zachwycił, autor: E. Łepkowska, 11.07.2017
Choć mają już dwieście lub niewiele mniej lat, komedie Aleksandra Fredry wciąż bawią. I nie ma znaczenia, czy na warsztat biorą je profesjonaliści, czy amatorzy. Liczy się pomysł na ich wystawienie i dobre aktorstwo (przynajmniej w kluczowych rolach).
Udowodnił to działający w Stryszowie Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy, który oczarował publiczność jednoaktówką Aleksandra Fredry „Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna”. Już sama scenografia budziła zachwyt. Dzięki współpracy z oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu – Dworem w Stryszowie, reżyser Mirosław Płonka wystawił spektakl na tle fasady tego pięknego zabytku, która stanowiła idealną oprawą dla komedii sprzed prawie dwóch wieków. Odtwórcy głównych ról stanęli na wysokości zadania. Motorem napędowym całości okazał się Mirosław Płonka, który wcielił się w poszukującego kandydatki na żonę Alfreda i zrobił to znakomicie. Jego słowa, mimika, gesty i zachowanie skupiały na sobie prawie całą uwagę publiczności. To przede wszystkim jego gra sprawiała, że na widowni raz po raz wybuchały salwy śmiechu.
Przedstawienie poprzedził pokaz tańca śląskiego i krakowskiego, po którym aktorzy poprosili widzów do poloneza. Teatr Młodych wystawił w czerwcu i lipcu również drugą jednoaktówkę Aleksandra Fredry, zatytułowaną „Intryga naprędce, czyli nie ma złego bez dobrego”. Według relacji osób, które ją obejrzały, równie udaną co inscenizacja „Pierwszej lepszej”.
źródło: https://beskidzka24.pl/stryszow-teatr-m%c5%82odych-znow-zachwyci%c5%82/
5. Przypomnieli Jana Kantego, autor: E. Łepkowska, 21.11.2017
Jan Kanty jest jednym z najbardziej znanych polskich świętych, ale niewiele znajdzie się w naszym kraju osób, które potrafią powiedzieć coś o jego życiu. Wspaniały sposób na przybliżenie jego sylwetki zaproponował Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy ze Stryszowa – przejmujący spektakl pod tytułem „Vas electionis” („Naczynie wybrane”).
Autor scenariusza i reżyser przedstawienia Mirosław Płonka z tekstów poetów oraz hagiografów (autorów żywotów świętych) stworzył widowisko, od którego trudno było oderwać wzrok. Wydatnie pomogła mu w tym jego niezawodna trupa aktorska, złożona z dzieci, młodzieży i dorosłych. W rolę Jana Kantego przekonująco wcielił się Włodzimierz Dudoń. Oglądający spektakl widzowie poznali zarówno podstawowe fakty z życia świętego, jak i legendy o jego nadzwyczajnej dobroci oraz pokorze. Znalazła się wśród nich historia o napadzie zbójów, wedle której ograbiony Jan Kanty wrócił do swoich napastników, by oddać im zaszytą w szatę monetę, o której wcześniej zapomniał. Nie mógł bowiem ścierpieć myśli, że mógłby kogokolwiek oszukać i chciał przekazać rabusiom rzeczywiście wszystkie pieniądze, które miał przy sobie, tak jak tego żądali…
– Z każdej legendy, którą przenieśliśmy na scenę, przebija zaskakujący fakt, iż człowiek wysoko postawiony w społeczeństwie piętnastowiecznym nie bał się podejść do służącej, do zbójcy, do ludzi, którzy stanowili wówczas margines. Między innymi dlatego warto na nowo poznawać postać Jana Kantego, o której niestety – nie boję się tego powiedzieć – zapomnieliśmy – mówił po spektaklu Mirosław Płonka. Okazją do przypomnienia świętego była przypadająca w tym roku 250. rocznica jego kanonizacji. Przedstawienie prezentowane było dwa razy w Stryszowie, a raz w parafialnym kinie Beskid w Andrychowie.
źródło: https://beskidzka24.pl/przypomnieli-jana-kantego/
6. W laboratorium uczuć, wywiad z M. Płonką, autor: E. Łepkowska, 20.05.2017
źródło: https://beskidzka24.pl/w-laboratorium-uczuc/
"GAZETA KRAKOWSKA"
Znamy laureatów Nagrody im. Władysława Orkana, autor: G. Skowron, 30.01.2019
źródło: https://gazetakrakowska.pl/znamy-laureatow-nagrody-im-wladyslawa-orkana-zdjecia/ar/13848522
"GOŚĆ NIEDZIELNY"
Uniwersalna lokalność, autor: B. Goncarz
źródło: https://krakow.gosc.pl/doc/3948867.Uniwersalna-lokalnosc
"NIEDZIELA"
Teatralna rodzina, autor: B. Gajda-Kocjan, Edycja małopolska 17/2019, str. 6-7.
źródło: https://m.niedziela.pl/artykul/142568/nd/Teatralna-rodzina