Promowanie
lokalnych zabytków
Aktorzy z instruktorem Teatru odwiedzili Dwór w Stryszowie
i stwierdzili, że od momentu opuszczenia murów stryszowskiej Szkoły Podstawowej nie byli w jego wnętrzach. W związku z tym zapadła decyzja, by zaprosić mieszkańców Stryszowa do dworu na spektakl
i ożywić to miejsce w ich tożsamości, a ponadto uwrażliwić ich na historię miejscowości, parafii i na rangę posiadanego zabytku.
W czasie pierwszych warsztatów historycznych do spektaklu R.I.P. odkryliśmy, jak wielkim Skarbem jest historia naszej wsi, Gminy i Parafii. Wówczas też znacznie bardziej czytelne w przestrzeni wsi stały się przydrożne kapliczki, krzyże, kościół, nagrobki, cmentarze etc. Postanowiliśmy je objąć naszym działaniem, które polega na uświadamianiu lokalnej społeczności na ich istnienie. Dzięki naszym spektaklom Dwór zyskał nową grupę odbiorców, bo w związku ze spektaklami coraz częściej zaczęli odwiedzać go mieszkańcy Gminy Stryszów. Poszerzyliśmy także stan wiedzy na temat np. I wojny w naszej Gminie, a także sfinansowaliśmy z własnych funduszy konserwację (odczyszczenie i złocenie) XIXwiecznego relikwiarza Jana Kantego z inwentarza Parafii. W ten sposób zachwyceni odkrytym Skarbem, dzielimy się nim z pozostałymi mieszkańcami.