top of page

Promowanie 

lokalnych zabytków

DSC_0470.JPG

Aktorzy z instruktorem Teatru odwiedzili Dwór w Stryszowie
i stwierdzili, że od momentu opuszczenia murów stryszowskiej Szkoły Podstawowej nie byli w jego wnętrzach. W związku z tym zapadła decyzja, by zaprosić mieszkańców Stryszowa do dworu na spektakl
i ożywić to miejsce w ich tożsamości, a ponadto uwrażliwić ich na historię miejscowości, parafii i na rangę posiadanego zabytku.

W czasie pierwszych warsztatów historycznych do spektaklu R.I.P. odkryliśmy, jak wielkim Skarbem jest historia naszej wsi, Gminy i Parafii. Wówczas też znacznie bardziej czytelne w przestrzeni wsi stały się przydrożne kapliczki, krzyże, kościół, nagrobki, cmentarze etc. Postanowiliśmy je objąć naszym działaniem, które polega na uświadamianiu lokalnej społeczności na ich istnienie. Dzięki naszym spektaklom Dwór zyskał nową grupę odbiorców, bo w związku ze spektaklami coraz częściej zaczęli odwiedzać go mieszkańcy Gminy Stryszów. Poszerzyliśmy także stan wiedzy na temat np. I wojny w naszej Gminie, a także sfinansowaliśmy z własnych funduszy konserwację (odczyszczenie i złocenie) XIXwiecznego relikwiarza Jana Kantego z inwentarza Parafii. W ten sposób zachwyceni odkrytym Skarbem, dzielimy się nim z pozostałymi mieszkańcami.

22555665_1973398799604860_89581931480877

Odnowiony relikwiarz Jana Kantego

DSC_0920.JPG

Komplet obrusów

DSC_0398.JPG

Przypominamy kapliczki znajdujące się obecnie poza linią drogi głównej

m. in. w czasie ŚDM 2016 zorganizowaliśmy grę terenową a owa kapliczka z 1910 roku służyła za punkt wyznaczający jedną ze stacji "Stryszowskich podchodów"

DSC_0436.JPG

Obecnie odnawiana kapliczka na cmentarzu z 1840 roku

bottom of page