Majówki pod kapliczkami
Zawsze w maju przy wtórze akordeonu rozlega się śpiew pieśni maryjnych: "Gwiazdo śliczna", "Chwalcie łąki umajone" i "Serdeczna Matko" oraz Litanii Loretańskiej. Do tego jeszcze dochodzi typowo stryszowska melodia śpiewanej modlitwy "Pod Twoją obronę" - niespotykana nigdzie indziej w tym wariancie.
W związku z majówkami również lokalne kapliczka zaczynają ożywać - mieszkańcy sprzątają teren wokół nich, dostosowują je do potrzeb śpiewających (np. nad Piłą wykonano kamienne schodki prowadzące na pagórek) i dekorują kwiatami oraz zniczami.
Zwyczaj był żywy przez cały XIX i XX wiek. W ostatniej chwili udało się go podtrzymać w 2010 roku, bo wśród osób kultywujących ten zwyczaj pojawiła się pokaźna grupa dzieci i młodzieży. W każdą niedzielę maja gromadzimy się przy jednej kapliczce i modlimy śpiewem jako wszyscy śpiewający majówkę przy kapliczkach parafianie stryszowscy. W tygodniu dzielimy się na małe grupki i śpiew brzmi przy większości kapliczek w Stryszowie. Dzięki naszej interwencji obyczaj jest nadal widoczny w kulturze wsi Stryszów.
Przy okazji majówek Mirosław Płonka omawia wybrane aspekty z historii wsi i jej pobożności w ramach 10-minutowego wykładu.